Sıkça Sorulan Sorular

S: ‘Trunk”ın çok kullanıcılı grup dijital radyo iletişimini nasıl sağlayabileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorum. Bana daha basit terimlerle anlatabilir misin?

C: Tabii ki evet. Trunklı bir NEXEDGE® sisteminin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen bu bağlantıyı izleyin.

 

S: Tüm analog iki yönlü telsizlerimi farklı markalardan dijitale geçirmeyi düşünüyorum, ancak hepsini aynı anda yapamayacağım. Kenwood NEXEDGE®, zaman içinde yükseltme yapabilmem için analog radyo ile uyumlu mu?

A: Evet

 

S: NEXEDGE® diğer şirketlerin ürünleri veya sistemleriyle uyumlu mu?

A: Evet. NEXEDGE® tarafından kullanılan NXDN® protokolü, NXDN® Forum tarafından belirtilen zorunlu özelliklere ve standart isteğe bağlı özelliklere uyan diğer şirketlerin dijital iki yönlü telsiz ürünleriyle uyumludur.

 

S: NEXEDGE® P25 ile uyumlu mu?

C: Hayır. NEXEDGE® radyo sistemi NXDN® protokolünü kullanırken P25 telsiz sistemleri TIA102 standardını kullanır. Bu sistemler farklı protokoller kullandıklarından birbirleriyle iletişim kuramazlar. Kenwood’un kendi P25 uyumlu radyo ekipmanı yelpazesi vardır.

 

S: NEXEDGE® TETRA ile uyumlu mu?

C: Hayır. TETRA, ETSI tarafından standartlaştırılmış bir TDMA radyo sistemidir.

 

S: NEXEDGE®’in mevcut analog sistemlerden etkili bir şekilde yararlanmasına ilişkin olarak, özellikle hangi bileşenler kullanılıyor?

C: Analog sistemlerin bir parçasını oluşturan güç amplifikatörlerini, birleştiricileri ve diğer ekipmanları kullanabilirsiniz. Ayrıca, NEXEDGE® telsizleri bir dijital moda ve bir analog moda sahiptir, bu nedenle şu anda kullanımda olan sistemleri kademeli olarak analogdan dijitale dönüştürmek mümkündür. Ayrıca 6,25 kHz çalışma için kesinlikle hiçbir özel çevre ekipmanı gerekmez; standart LMR tesisleri olduğu gibi kullanılabilir.

 

S: Layman’ın terimleriyle, tranklı bir radyo sistemi tam olarak nedir ve çok kullanıcılı grup radyo iletişimini nasıl sağlar?

C: Bu bağlantıya tıklayarak ana telsiz sistemlerine ilişkin temel bilgileri ve NEXEDGE® dijital kanal sistemlerinin avantajlarını öğrenebilirsiniz.

 

S: Şu anda başka bir kanal sistemi kullanıyoruz. Bir NEXEDGE® kanallı siteyi ona bağlayabilir miyiz?

C: Hayır. Bir NEXEDGE® sitesini doğrudan analog kanallı bir siteye (örneğin LTR® veya PassPort) bağlamak mümkün değildir.

 

S: Karışık Mod, kanal modunda çalışır mı?

C: Hayır. Karışık mod yalnızca “geleneksel” işletim için mevcuttur (analog geleneksel ve NEXEDGE® konvansiyonel).

 

S: NEXEDGE® sistemini hangi insanlara tavsiye ediyorsunuz?

C: Aşağıdaki tür ihtiyaçları ve sorunları olan kişilere tavsiye ediyoruz.

• “Dijitale geçmek istiyoruz, ancak mevcut tüm analog radyolarımızı hemen değiştirmek istemiyoruz.”
• “Mevcut ekipmanımız, iletişim alanının kenarlarında cızırtılı bir gürültüden muzdarip.”
• “Menzili biraz genişletmek istiyoruz, ancak tekrarlayıcıları kurmanın maliyeti nedeniyle tereddüt ediyoruz.”
• “Mevcut ekipmanımızla, rakipler iletişimimizi dinleyebilir ve önemli bilgiler sızıntısı olabilir. Bunu sinyal gizleyicilerle önleyebilirdik ama bu pahalı. “
• “GPS konumsal bilgilerini sesle eşzamanlı göndermek istiyoruz ve bazen ses yerine uzun veri mesajı göndermek istiyoruz, ancak şu anda bu yeteneklerden hiçbirine sahip değiliz.”
• “Şu anda LTR® kanal kullanıyoruz, ancak yalnızca yaklaşık 200 kimliğimiz var, bu da uygun değil.”
• “Çok bölgeli bir sistem işletiyoruz, ancak işletme maliyetleri yüksek çünkü farklı siteleri birbirine bağlamak için kiralık hatlar kullanmamız gerekiyor.”
• “Bir SMR operatörü olarak bir sistem çalıştırıyoruz, ancak kimliklerin yönetimi ve muhasebeye çok fazla zaman harcanıyor. Daha basit bir şey istiyoruz. “
• “Gelecekte 6.25 kHz’e geçiş yapmak zorunda kalırsak ek maliyetlerle karşılaşmamak için şimdi doğru seçimleri yapmak istiyoruz.”

 

S: Nasıl hem FM hem de NEXEDGE® üniteleri aynı RF kanalını paylaşabilir?

C: 12.5kHz kanalları kullanan geleneksel işlemlerle, NEXEDGE® telsizleri analog veya dijital modlarda kullanılabilir. Ancak frekans aynı olduğu için analog ve dijital arasında seçim yapılmalıdır. Örneğin, birisi analog modda iletim yaparsa, alıcı ünite otomatik olarak analoğa geçecektir. Benzer şekilde, dijital modlu iletimler için, alıcı birim dijitale geçecek ve dijital ses sinyalinin kodunu çözerek alacaktır.

 

S: Nasıl hem ses hem de veri aynı kanalda aynı anda iletilebilir?

C: Analog iletişimlerde, ses ve veriyi aynı anda iletmek mümkün değildir, ancak bu dijital mod kullanılarak yapılabilir. Bunun nedeni, dijital teknoloji ile ses sinyalinin ayrıca iletim için dijital bir sinyale dönüştürülmesidir; başka bir deyişle, hem ses hem de veri dijital bir sinyale dönüştürülebilir ve birlikte gönderilebilir. Alıcı uçta ses ve veri ayrılır ve ayrı ayrı deşifre edilir.

 

S: NEXEDGE® kapsamı tam olarak ne kadar uzanıyor?

C: Kapsama alanını kesin olarak karşılaştırmak mümkün değildir, çünkü radyo dalgası yayılma koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir. Bir NEXEDGE® sistemi ile bir analog sistemin kapsama alanlarını karşılaştırırken, tipik olarak şu doğrudur: 4800bps> 9600bps H ≈ Dar FM
Bir NEXEDGE® multisite sistemi kullanırken, sistem hizmet alanı site sayısına göre artar.

 

S: Sistem elektrik kesintisi sırasında kullanılabilir mi?

C: UPS (kesintisiz güç kaynağı) birimlerini sisteminize bağlamak, sınırlı bir süre için şebeke gücü olmadan çalışmaya devam etmenizi sağlayacaktır. Batarya şarjı bitene kadar bir radyo kullanılabilir.